Aparaty ortodontyczne

Aparaty stałe estetyczne

Są to niewidoczne aparaty stałe zapewniające pacjentowi najwyższy komfort leczenia. Dostępne są dwa typy aparatów estetycznych: aparaty o mlecznym zabarwieniu wykonane z materiałów ceramicznych oraz przezierne, czyli całkowicie przeźroczyste, aparaty wykonane z monokryształu szafiru tzw. aparat szafirowy.

Aparaty stałe kolorowe

To aparaty stałe ceramiczne, przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, dostępne w kolorach: szafirowym, różowym i czerwonym.

Aparaty stałe metalowe

Aparaty metalowe to klasyczne aparaty stałe. Aparaty te składają się z metalowych zamków, które służą do umiejscowienia łuku.

Aparaty stałe samoligaturujące

To odkrycie ostatnich kilku lat. Podnoszą komfort pacjenta, zapewniają mniejszą bolesność, łatwiejsze czyszczenie zębów i aparatu, często skrócenie czasu leczenia

Aparat Pendulum

Aparat pendulum to aparat stały do dystalizacji tj. cofania szóstek. W typowym przebiegu leczenia noszony jest ok. cztery miesiące.

Aparat Hyrax

Aparat Hass to aparat stały przyklejony na górne zęby przedtrzonowe i trzonowe służący do poszerzania łuku górnego. W typowym przebiegu leczenia noszony jest ok. cztery miesiące.

Aparaty wyjmowane

Aparaty ruchome (płytki górne, płytki dolne, blokowe) stosowane są przede wszystkim u młodszych pacjentów. W przeciwieństwie do aparatów stałych nie są zamocowane na stałe na zębach pacjenta. Nie są zbyt kosztowne i zastosowane w porę dla odpowiedniej wady mogą dać doskonałe rezultaty. Wymagają jednak dyscypliny ze strony pacjenta w noszeniu aparatu, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego (najczęściej 16h/dobę).

Aparaty retencyjne ruchome

Aparat retencyjny jest aparatem utrzymującym wynik leczenia. Czas jego utrzymania ustalany jest indywidualnie i zależy ściśle od rodzaju wyleczonego zaburzenia i wieku pacjenta.

Aparaty retencyjne stałe

Jest to cienki drut przyklejany najczęściej na powierzchnie językowe zębów przednich.

Szyny retencyjne

Szyna retencyjna jest aparatem utrzymującym wynik leczenia. Jest wykonana z przeźroczystego materiału syntetycznego. Noszona jest przez pacjenta od momentu ściągnięcia aparatu stałego przez okres około dwóch lat.

Gabinet ortodontyczny

ortodonta bytom

ortodoncja bytom

aparaty ortodontyczne

leczenie ortodontyczne