• gabinet ortodontyczny
 • leczenie ortodontyczne, lecznica ortodontyczna, plan leczenia ortodontycznego, kompleksowe leczenie ortodontyczne
 • aparaty ortodontyczne
 • porady ortodontyczne
 • wizyty ortodontyczne
 • kontakt ortodontabytom
 • aparaty ortodontyczne oraz leczenie ortodontyczne na raty

Leczenie ortodontyczne

Nazwa ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos-prosty i odous-ząb.
Współczesna ortodoncja zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów ale także:

 • badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju,
 • zapobieganiem powstawaniu morfologicznych i czynnościowym wad narządu żucia,
 • leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych.

Typowe leczenie ortodontyczne składa się z następujących etapów:

 • wykonanie badania i przygotowanie materiałów diagnostycznych
  gipsowe modele uzębienia pacjenta „wyciski”, zdjęcia RTG
 • ustalenie planu leczenia
 • założenie aparatu ortodontycznego
 • regularne (co 6-8 tygodni) wizyty kontrolne w okresie leczenia (przeważnie 1,5-2,5 roku)
 • zdjęcie aparatu po wyleczeniu pacjenta
 • utrzymanie efektów leczenia, tzw. retencja

Leczenie ortodontyczne (potocznie zwane prostowaniem zębów) możne być przeprowadzone w każdym wieku, lecz wyłącznie w specjalistycznym gabinecie ortodontycznym. Prawidłowy zgryz i proste zęby to ważne czynniki nie tylko ze względów estetycznych czy panującej modzie ale również dla niwe­lowania wad wymowy, zapobiegania schorzeniom stawu skroniowo-żuchwowego, zachowania dobrego zdrowia zębów i przyzębia, lepszej kondycji dziąseł, zmniejszenia ryzyka próchnicy oraz także poprawieniu samopoczucia (poprawa własnego libido i zwiększenie komfortu utrzymania higieny jamy ustnej).

Dla każdego Pacjenta przed założeniem aparatu stałego bądź ruchomego, przygotowywany jest szcze­gó­łowy, spersonalizowany plan leczenia ortodontycznego. Do wykonania indywidualnego planu leczenia konieczne jest wykonanie zdjęć RTG (najczęściej pantomogram i zdjęcie tele boczne głowy), pobranie wycisków szczęki i żuchwy na podstawie których zostaną wykonane modele diagnostyczne potocznie nazywanymi wyciskami, dodatkowo można wykonać zdjęcia fotograficzne rysów twarzy jak i zdjęcie we­wnątrz ustne wyglądu zgryzu.

Leczenie ortodontyczne dzielimy na:

leczenie aparatami ruchomymi - przeważnie stosowane w przypadku dzieci, u których szczęka i żuchwa cały czas jeszcze rosną i nie wyrznięte są wszystkie zęby stałe. Aparaty te są w postaci kolorowej akrylowej płytki (w wybranym kolorze) z metalowymi klamrami, które utrzymują cały aparat na zębach. Zazwyczaj wymagane jest noszenie kilka bądź kilkanaście godzin dziennie.

leczenie aparatami stałymi - stosowane jest u osób z zakończonym rozwojem narządu żucia. Aparaty są w postaci naklejanych małych zamków przyklejonych do powierzchni zębów, między którymi ułożony jest specjalny drut. Pacjent sam określa jakiego rodzaju mają być użyte zamki w jego aparacie ortodontycznym, począwszy od aparatów metalowych poprzez przeźroczyste i szafirowe, skończywszy na złotych.

Przy obu sposobach leczenia podstawową zasadą stopniowe wywieranie nacisku o różnym natężeniu na zęby, bardzo powoli je przesuwając i ustawiając w miejscu dla nich przeznaczonym.

Średni czas trwania leczenia takimi aparatami wynosi około 2 lat. By móc założyć aparat koniecznie muszą być wyleczone wszystkie zęby, usunięty kamień i osad nazębny, a ewentualne stany zapalne przyzębia wyleczone. Nie należy przeprowadzać fluoryzacji zębów, co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. W trakcie noszenia aparatu stałego fluoryzacja jak najbardziej jest polecana. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia skutecznego leczenia ortodontycznego są także regularne terminowe wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym, jak również u lekarza stomatologa w celu uniknięcia powikłań, a w przypadkach osób z chorym przyzębiem u lekarza periodontologa.

W czasie trwania leczenia ortodontycznego należy bardzo dokładnie po każdym posiłku myć zęby. Po założeniu aparatu stałego w naszym gabinecie Pacjenci są szczegółowo informowani o możliwości używania zestawy do higieny jamy ustnej, w skład których wchodzą specjalne szczoteczki do aparatów stałych, wosk niezbędny przy awariach aparatów, tabletki pozwalające na sprawdzenie higieny jamy ustnej. W trakcie leczenia ortodontycznego czyli noszenia aparatu stałego obowiązuje restrykcyjne przestrzeganie odpowiedniej diety unikanie pokarmów twardych, słodkich zwłaszcza kleistych, gumy do żucia, słodkich gazowanych napoi. W przypadku leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatów kosmetycznych przeźroczystych należy przestrzegać tak zwanej białej diety unikać pokarmów barwiących (buraki, kurkuma, jagody, marchewka, kawa) spowodowane to jest możliwością odbarwienia zamków a co za tym idzie nieestetycznym wyglądem samego aparatu ortodontycznego.

Po założeniu aparatu a także po wizytach kontrolnych, zęby mogą być tkliwe i bolesne przy nagryzaniu, możliwe jest też u części pacjentów podrażnienie błony śluzowej policzków i warg. W pierwszym tygodniu jest to niestety częstym przejawem rozpoczętego leczenia ortodontycznego.

Po przeprowadzeniu skutecznego leczenia ortodontycznego aparatem stałym konieczna jest retencja (stabilizacja) w celu utrwalenia i utrzymania osiągniętych wyników leczenia. Wiąże się to ze sporadycznymi wizytami kontrolnymi w gabinecie ortodontycznym.

Gabinet ortodontyczny ortodonta bytom ortodoncja bytom aparaty ortodontyczne leczenie ortodontyczne